Po stopách totality na semináři v Jáchymově

Při příležitosti slavnostního zahájení výstavy studentských prací,  které proběhlo 13.února 2012 v Královské mincovně v Jáchymově, se zde ve  dnech  12.-14. února uskutečnilo třídenní setkání  škol zapojených do projektu. V mrazivém počasí jsme se do Jáchymova vydali i my, abychom blíže poznali prostředí bývalých pracovních táborů pro politické vězně, kteří zde v 50.letech 20.století v nepředstavitelných podmínkách těžili uranovou rudu na vývoz do tehdejšího Sovětského svazu.

Jeli jsme s paní učitelkou vlakem do Prahy. Vystoupili jsme a vydali jsme se na hlavní nádraží, kde jsme měli s celou skupinou sraz. Po zhruba půl hodině jsme uviděli Adélu jak svírá ceduli s názvem projektu „Stopy totality“. Z Prahy jsme jeli už autobusem.

 První zastávka byla ve městě Ostrov nad Ohří, kde nám pan Mandrholec, pamětník a bývalý politický vězeň vyprávěl o životě sochaře  Jaroslava Šlesingra. Jeho socha je umístěna na průčelí kulturního domu. Po krátké zastávce jsme opět usedli do autobusu a po cestě do Horního Žďáru se dívali na dokument o tomto sochaři.

Druhou zastávkou je „Věž smrti“, která byla součástí lágru Vykmanov, kde se za komunismu těžila uranová ruda. Opět posloucháme vyprávění pamětníka. Dozvěděli jsme se, že zde vězni pracovali v jediném oblečení „fáraku“, ve kterém jedli i spali.  V zimě si nesměli vzít šálu ani rukavice. Jak jsme tam v těch závějích a mrazivém počasí teple oblečeni stáli a poslouchali, nedokázali jsme si vůbec představit, jak to ti lidé mohli vydržet a vůbec takové podmínky přežít.

 Po této zastávce jsme jeli na ubytovnu a večer nás čekal program zaměřený na dobovou propagandu. Poté jsme se rozdělili do skupin s úkolem vymyslet si nové komunistické strany, jejich hesla, hymny i vlajky. Výsledky se nám moc líbili, večer byl zábavný.

 Druhý den jsme měli celodenní výlet po Jáchymově. V galerii Královské mincovny jsme se  opět sešli s pamětníkem, který nám vyprávěl o životě dělníků v pracovním táboře. Ptali jsme se i my, takže jsme se hodně dozvěděli. Potom jsme se vydali k bývalému lágru Rovnost. Z tábora se zachovala jedna chátrající budova, jáma z které stoupala pára a zbytky tzv. Palečkova hradu. Kolem stojí rekreační chaty, což nás překvapilo, protože jsme si zbytky tábora představovali zcela opuštěné.Po návratu do Královské mincovny jsme se zúčastnili,  podle nás velmi povedené vernisáže studentů, co se zapojili do projektu již minulý rok. Večer jsme prožili ve stylu 50. let. Přišlo nám to hezké zakončení konference.

Dny v Jáchymově se nám líbili, prožili jsme neopakovatelné zážitky, dozvěděli jsme se mnoho nových zajímavých informací, které využijeme při práci na projektu.

Petra s Magdou

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.