Škola: Základní škola Nicolase Wintona, Kunžak
Datum: 9. 5. 2013
Vyučující: Jaroslava Rozparková
Lektoři: Eva Skálová (kameramanka), Jaroslav Vaňous
V kunžacké Základní škole sira Nicolase Wintona proběhl seminář k proškolení průvodců výstavou Stopy totality dne 9. 5. 2012 a zúčastnilo se jej 18 žáků. Po úvodním představení projektu žáci ve třech skupinách vymýšleli pojmy k období československých dějin mezi lety 1948 – 1989. V několika kolech pak každá skupina představila vždy po jednom pojmu a pokusila se jej vysvětlit.
Ve druhé části semináře již žáci samostatně pracovali s panely výstavy. Životní osudy na panelech zpracovali do krátké prezentace, kterou představili ostatním. Pokusili se též nalézt společná témata příběhů, o kterých vyprávěli (problematika církve, kolektivizace, věznění).
Závěr setkání byl věnován promítáním ukázek z pamětnických vzpomínek. Paní vyučující též seminář obohatily o osobní vzpomínky týkající se regionu České Kanady, která sousedí s Dolními Rakousy. Národnostně smíšené území v okolí Kunžaku bylo rozděleno již v roce 1938 (část byla anektována nacistickým Německem), po skončení 2. světové války a obnovení původních hranic ČSR došlo k odsunu zdejšího obyvatelstva německé národnosti a v období studené války měla oblast bezprostřední kontakt s linií „železné opony“.