Konference v Jáchymově očima humpoleckých studentů

V nedělním mrazivém počasí se brzy ráno část naší skupiny sešla v Humpolci na autobusové zastávce. Cílem naší cesty se stalo město Jáchymov, ve kterém jsme se měli blíže seznámit s prostředím bývalých pracovních táborů pro politické vězně. Autobus odjížděl po půl 7 a v 8 už jsme stáli v Praze na hlavním nádraží. Jelikož jsme měli chvíli času, dali jsme si nějaké malé občerstvení a kafe. Společně s paní učitelkou Bendovou a
ostatními členy naší skupiny jsme se sešli něco před 10 hodinou i s ostatními školami a těsně po desáté jsme opouštěli halu nádraží a mířili k zaparkovaným autobusům, které nás měly dovést na místo určení.

Na tříhodinové trase jsme si poprvé udělali zastávku v Ostrově nad Ohří, kde nám pan Mandrholec, pamětník a bývalý politický vězeň, při krátké procházce vyprávěl o sochaři Jaroslavu Šlesingrovi. Druhá zastávka byla již na „Věži smrti“. Zde se opět ujal slova pan Mandrholec a velmi poutavě nás informoval o zdejší velmi tvrdé vězeňské práci. Potom už jsme vyrazili k našemu vytyčenému místu – Jáchymovu.

V Jáchymově bylo krásně. Po vydatném jídle jsme příliš nezaháleli a vrhli jsme se na první aktivitu – přednášku s prezentací na téma komunistické propagandy. Po prezentaci jsme pak byli rozděleni do různých skupin, ve kterých jsme se seznamovali i se studenty jiných škol a pokoušeli se vypracovat společný projet.

Dalšího dne jsme se vydali navštívit pozůstatky tábora Rovnost, a poté jsme šli do Královské mincovny na další přednášku s pamětníkem, již zmíněným panem Zdeňkem Mandrholcem, který nám opravdu dopodrobna řekl, jak to dřív vlastně bylo. Tato přednáška patřila mezi nejzajímavější, protože bylo strašně zvláštní poslouchat slova člověka, který tohle všechno prožil. Toho dne se také někteří z nás vydali do jáchymovských dolů – na místo, kam se dnes jen tak někdo nedostane. Hned po návratu z dolů se konala prezentace projektů studentů, kteří se zapojili do projektu už loni.

Večer probíhal ve stylu 50. let. Téměř všichni jsme se tomuto období pokusili přiblížit svým oblečením i účesem. Večer se velmi vydařil, neboť zábava byla v plném proudu, dokonce se i soutěžilo.

Následujícího dne ráno se konala další přednáška na téma demokracie, která se pro mnohé z nás stala nejzajímavější součástí tohoto pobytu. Potom jsme odešli na oběd, naposledy se společně vyfotili a nasedli do našich autobusů. Tyto tři dni v Jáchymově byly určitě užitečné. Zažili jsme plno legrace, dozvěděli řadu nových informací a poznali pár nových
přátel.“

Liliana Kopicová, Nikola Klementová, Štěpán Jirsa, studenti 2.O

Autor: SS SCMSD Humpolec

Střední škola informatiky a cestovního ruchu SČMSD Humpolec, s.r.o. Maturitní obory: obchodník (se zaměřením na výpočetní techniku nebo cestovní ruch), informační technologie Nástavbový obor: podnikání Učební obory: kuchař pro pohostinství, prodavač - výrobce lahůdek
Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.